Tedbirli ve Aşamalı Cuma Namazı
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

Tedbirli ve Aşamalı Cuma Namazı

22 Mayıs 2020 - 05:17

Salgından korunmak için, camilerin bir süreliğine ibadete kapatılması özellikle ihtiyarlarımızı korumak için çok önemli bir tedbirdi. Bu karar çok doğruydu. Çünkü dinimizde canı korumak çok önemlidir.

Ancak geldiğimiz noktada cuma namazının tedbir alınarak kılınmasına yönelik çok makul ve iyi niyetli teklifler var.

Hiç vaka görülmeyen il, ilçe, belde ve köylerden başlanarak aşama aşama tedbirler alınarak cuma namazları kılınabilir. Elbette devletimizin izni ve tedbirleri yerine getirmek için gerekli tüm imkanları kullanarak.

Böylece sosyal mesafeye dikkat eden, virüsün yayılmaması için tedbirli davranan il, ilçe, belde ve köyler de doğru davranışlarının sonucunu hemen görmüş ve ödüllendirilmiş olurlar.

AVM ya da başka yerlerde sosyal mesafeye dikkat etmeden kalabalıklara karışanlar sebebiyle vaka artışı olursa, bu sebeple cuma hasreti çekenler cuma namazından daha çok mahrumiyetle cezalandırılmasın. Özellikle de hiç vaka olmayan yerlerde cuma namazı kılmak isteyenler. Bu çok büyük bir vebal ve zulüm olur.

Cuma namazına hasret kalan ve bir an önce camilerle buluşmak isteyen kardeşlerimiz de acil ve gerekli olmadıkça sosyal mesafeye uyamama riski bulunan yerlerden uzak dursunlar. Bir yandan cuma kılmak isteyip bir yandan kalabalıklara karışmak bir çelişki olur.

Pusuda bekleyip camiye gidecekleri suçlamak için ellerini ovuşturanların olduğunun farkındayım. Onlar zaten Müslümanların bizzat varlığına karşı. Her ne yapılırsa yapılsın onlar faturayı Müslümanlara kesmek için geri durmayacaklardır.Onlar için hidayet ve insaf dilemekten başka yapacak bir şey yok.

Cuma namazının önemini bilen ve karar verme makamında olan sorumlularımızdan tamamen iyi niyetli bu teklifleri dikkate almalarını bekliyoruz.

Bu yazı 605 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar